Perfect pizza like from a stone oven – easily made on the grill or in the oven. This pizza stone delivers an intense taste experience by bringing out the flavors optimally while providing a crispy base and a delicately baked crumb. The slightly raised rim keeps the pizza securely in place and supports even cooking.
The ergonomically shaped, curved handles allow comfortable and precise handling, while additional grooves provide a secure grip. Whether on a charcoal, gas or electric grill or in the oven – the pizza stone is versatile and ideal for a wide range of preparations.
Thanks to its excellent heat retention, the pizza can be served directly on it and will stay warm for up to 30 minutes – perfect for sociable moments. The robust, enameled surface is durable, easy to care for and dishwasher-safe. Made in France, heat-resistant up to 400 °C and backed by a 10-year warranty, this pizza stone convinces with quality and functionality.
| Manufacturer product number | 63054 |
|---|---|
| Manufacturer | Peugeot |
| Model | Grill to Table |
| Product type | Pizza stone |
| Product number | 7310001710 |
| Main material | Enamel |
| Length | 38 cm |
| Height | 2,5 cm |
| Diameter | 34 cm |
| Cleaning | dishwasher suitable |
| Manufacturer / Importer | Peugeot Saveurs Deutschland GmbH Industriestr. 45 48629 Metelen Deutschland E-Mail: [email protected] Telefon: 0049 2556/90211-0 |




